2025: co nowego ws. oceny wpływu społecznego? Zmiany w Rozporządzeniu

Jestem chyba jedną z nielicznych osób zadowolonych ze zmian proponowanych w rozporządzeniu ws. sprawie ewaluacji jakości działalności naukowej (projekt zmian z 14.03.2025).

W aspekcie ewaluacji wpływu społecznego ma zmienić się jedna rzecz, za to kluczowa. „Zasięg” (czyli jedno z kryteriów oceny) nie będzie już rozumiany geograficznie. Finally! Za takim rozwiązaniem lobbowałam już od 2018 r (vide mój list z uwagami do projektu rozporządzania z dnia 30 lipca 2018 do MNiSW). Kropla drąży skałę! Gdyby ktoś z KEN lub Ministerstwa potwierdził „ścieżkę wpływu” od moich publikacji do zmiany w rozporządzeniu miałabym piękny przykład wpływu społecznego!

W uzasadnieniu tej zmiany dotyczącej zasięgu wpływu społecznego mowa o tym, że „pozwoli … na docenienie w ewaluacji wpływu, który nie jest rozległy w znaczeniu terytorialnym, ale obejmuje całą potencjalną grupę odbiorców”. Problem z geograficznym rozumieniem zasięgu dotyczył wszystkich przypadków, gdy wpływ jest skierowany do konkretnej, lokalnej grupy beneficjentów (jak np. w przypadku choroby endemicznej, problemu środowiskowego dotyczącego określonego obszaru etc.) Jak czytamy w uzasadnieniu: „Zasięg wpływu może być bowiem ograniczony terytorialnie, ale równocześnie może być kompletny, jeżeli objął całkowicie swoim oddziaływaniem zjawisko, którego dotyczy, albo częściowy, jeżeli objął częściowo dane zjawisko itd. „

Nowe progi punktowe to:

50 pkt – w przypadku wpływu o międzynarodowym albo całkowitym zasięgu,

40 pkt – w przypadku wpływu o krajowym albo szerokim zasięgu,

30 pkt – w przypadku wpływu o regionalnym albo częściowym zasięgu,

20 pkt – w przypadku wpływu o lokalnym albo ograniczonym zasięgu,

0 pkt – w przypadku wpływu o marginalnym zasięgu

Geograficzne rozumienie zasięgu wpływu społecznego było jednym z najbardziej rażących niedociągnięć polskiego modelu oceny. Swoją drogą, pozostawało w jaskrawym kontraście z rozumieniem brytyjskim (z którego polski system ewaluacji wpływu społecznego czerpie). Wspaniale, że Ministerstwo dostrzegło konieczność zmiany w tym zakresie.

To jednak nie koniec pracy. W kontekście nadchodzącej „rewolucji” w ewaluacji (od cyklu zaczynającego się w 2026r.) warto przyjrzeć się też innym problemom. Stay tuned!

Ps. Jest też zła wiadomość: będę musiała przygotować poprawione (w tym aspekcie) wydanie Poradnika!

Na obrazku: karty Journey of Progress pomocne przy warsztatach dot. wpływu społecznego.


Discover more from Impact Ninja

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Leave a Reply